Sahanın Sihirbazı; Zinedine Zidane

zzidane

Hayatınızda kaç tane sihirbaz gördünüz? Peki kaçı ayaklarıyla milyonları büyüleyebiliyordu?

İşte ayakları ile sihir yapan ve insanları kendine hayran bırakabilen bir sihirbazdır Zidane.

O bir satranç oyuncusu gibi topu bir yere attıktan sonra orada neler olabileceğini de sezebilirdi.

Yağmurlu bir günde camlardan süzülen yağmur tanesi gibiydi saha içinde, usul usul kayarken yeşil çimlerin üzerinde, gözleriniz dalardı onu izlerken, hipnotize olurdunuz yeşil gözlü yağmur damlasına.

Evrensel bir gerçek vardır dünyanın bütün iyi futbolcuları fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelirler, Yazid Zeynüddin bin İsmail Zidane’da Fransa’da Cezayir’li fakir bir ailenin çocuğu olarak 1972 yılında dünyamıza geldiğinde annesi futboldan büyük bir çocuk doğurduğunun farkında mıydı acaba.

zeyzidaneOnun attığı paslarda top kendi karakterini kaybeder bir bilardo topu gibi davranırdı. Ayağına her top geldiğinde herkes ayağa kalkardı, bu sefer ne çıkartacak acaba kramponlarından diye merakla. Fizikçilerin onun attığı pasları incelemek için özel bir laboratuar kurduğu bile söylendi kimi zaman.

Topun üzerinde paten kayabilir, jimnastik yapabilir, eğer çok zorlarsanız tango bile yapabilirdi. Eğer top en son onun ayağına değmişse, sahanın neresinde ortaya çıkacak diye aranırdınız.

Siz top sağa gidecek diye beklerken o sola gider, yükseklik kazanması gerekirken çimlerin içinden fırlar, hatta bir keresinde taç olması gereken bir vuruşunun gol olduğu bile görülmüştür.

Zidane sayesinde pek çok çocuk futbolu sevmiş ve futbolun yeteneğin yanında biraz sihirde gerektirdiğine inanmıştır.

Top ayağına geldiğinde karşısındaki oyuncunun yapabileceği pek fazla şey yoktu sadece anın tadını çıkarıp torunlarına dünyanın en iyi futbolcusundan yediği çalımı anlatabilirdi.

Bazen onun ayaklarıyla her şeyi yapabileceğine inanırdım, attığı paslar bir havai fişek gösterisi izler gibi kendine hayran bırakırdı tribünleri. Gazeteciler, UEFA, FİFA onu yılın futbolcusu seçmek için uğraşırken, futbol aşıkları onu çoktan futbolu icra eden en iyi sanatçı ilan etmişti bile.

Oynadığı takımlar, attığı goller ve asistleri sıkıcı birer istatistikten öteye geçemez bu yüzde yazmaya gerek görmüyorum.

Bazen geri gelse diyorum, gelse de yaptığı büyüyü bozsa, yıllardır ondan iyisini göremiyorum izlediğim maçlarda.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


2 − = bir

Devamını oku:
samba
Hamdolsun; Samba Geri Döndü

Konfederasyon Kupası final maçı bir dönemin yeniden doğuşunun habercisi oldu “Samba Futbolu”. Aradan uzun yıllar geçti o sağlı...

Kapat